Hoppa till innehållet
Frakt till paketbutik för 134 kr. | Levereras inom 1-3 arbetsdagar
FRAKT TILL PAKETBUTIK FÖR 134 SEK
Fortællinger fra Kreta | 11

Sagor från Kreta | 11

Det är onsdag morgon och utanför kan jag precis urskilja den 40 ton tunga lastbilen på väg till vårt lager efter nästan 50 timmars körning och drygt 300 mil på landsvägarna från Aten, där vi hämtar våra varor innan de körs till vårt lager i Hem.

Det är alltid spännande när det kommer in nya saker, men idag är det extra spännande. För det mesta av vårt nya vinsortiment kommer idag. Något jag personligen sett fram emot sedan i somras, då jag själv var nere för att smaka på många av de viner som nu ligger staplade på pallar och inom kort kommer att köras in på vårt lager. Jag kan knappt vänta med att komma ut och se de många pallarna med vin och annat gott. Men som ni ser är det nog de grekiska vinerna som mest av allt drar till sig min uppmärksamhet. Inte för att jag har någon speciell förståelse för vin, utan mer för att det finns så många att välja på och smaknyanserna är så olika beroende på var de enskilda druvsorterna odlas och hur vinerna tillverkas och förvaras. Grekland har en vinhistoria som går ända tillbaka till 700 f.Kr. men trots det är landet fortfarande i sin linda när det kommer till vinproduktion. Det hänger ihop med att det var förbjudet att odla vin under det osmanska styret, som regerade långt in på 1900-talet.

Men på senare år har grekerna åter börjat tro på landets framtid som vinodlingsnation och sedan 1960-talet har betydande investeringar gjorts för att föra Grekland tillbaka till ledande position inom europeisk vinodling och för att leva upp till de faktum att grekerna var de som förde vinet till Europa.

Men som allt annat inom vinodling tar det tid att hitta rätt så det dröjer nog några år till innan Grekland återigen är bland de ledande inom vinproduktion.

Det är fortfarande de lokala druvsorterna som dominerar bilden, men i takt med att fler och fler europeiska vinregioner skapar fina resultat med fler internationella druvsorter har de grekiska vinodlarna varit motiverade att dra upp några av de lokala vinstockarna för att plantera nya sorter som Chardonnay , Sauvignon Blanc och Cabernet Sauvignon och det har redan gett fantastiska resultat.

De flesta känner nog direkt till Grekland från vackra bilder och goda högtider, som, om de involverar vin, ofta innehåller ett vagt minne av något som serverades på kannor i rikliga mängder på en krog, men så är det inte alls längre. Det finns otroligt mycket extremt bra vin i Grekland och områden som Nemea, Samos och Kreta ligger i den absoluta toppen när det kommer till kvalitetsviner och det är förstås från de områdena som den stora lastbilen har sin last. 

Fram till medlemskapet i EU producerade grekerna mest vin från lokala druvor som Agiorgitiko,

Mandilaria, Liatiko och Mavrodaphne, men idag ser man ganska ofta viner i internationell stil, på druvorna; Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot och Syrah.

Tillbaka till skrivbordet….. lastbilen har nu passerat och håller förmodligen på att lossas på vårt lager i slutet av byggnaden, så nu tror jag att jag bara ska glida ut i lagret och ha en trevlig återseende men några av vinerna Jag smakade för några månader sedan. Det ska bli en sådan fröjd att träffas igen från min sida och jag kan nästan redan känna hur den kretensiska värmen smyger sig på mig och känna dofterna från vingårdarna jag besökte när vinvalet för Elena skulle väljas ut.

Jag vet inte om det slutar med ett litet glas av de ädla druvorna senare under dagen, men för nu vill jag säga "Jammas" och önska er alla en riktigt trevlig helg.

Föregående artikel Sagor från Kreta | 36

Lämna en kommentar

Kommentarer måste godkännas innan de publiceras

* Obligatoriskt fält